pondělí 29. května 2017

Proč nehubnu, přestože jím extrémně málo? Zde je nejčastější příčina!

Slyšíte a čtete to skoro všude.

V posilovně.
Při pokecu s kámoškou.
Na rodinné oslavě.
V diskuzích na internetu.
U příspěvků na instagamu či FB.
...

Lidé (nejčastěji ženy) tvrdící, že jí dlouhodobě extrémně málo, a přesto se jim nedaří shodit. Zhubnout je jedním z jejich hlavních cílů, věnují mu spoustu svého času i peněz (příprava jídla, treningy, kardio, doplňky atd.) 

Ale tuk? Ten prostě ne a ne jít dolů!

Mezi nejčastější chyby, které lidé ve shazování dělají, patří:

👉 domněnka, že stačí jíst "zdravě"/clean/paleo, a tuk půjde sám dolů (to nestačí, hlavní je kalorický deficit)
👉 odhadování gramáží potravin, díky čemuž jedinec nevědomky konzumuje klidně i o stovky kcal více, než se domnívá 
👉 různé uzobávání během dne (ochutnávky při vaření, dojídání po malém dítěti atd.), které člověk nezahrne do příjmu, a tak (opět) nevědomky přijímá podstatně více kcal
👉 Kalorie v nápojích, o kterých člověk neví ...

Řada lidí dělá jednu nebo více výše zmíněných chyb zároveň. Díky tomu nejsou v kalorickém deficitu = tuk jim nejde dolů. 

Vyřešeno.

Co ale ti jedinci, kteří jsou si výše zmíněných věcí vědomi a OPRAVDU je nedělají?

Ti neshazují proč?

Zpomalený metabolismus?
Hormonální nerovnováha?
Intolerance na lepek?
Střevní mikrobiom v háji?
Nedostatek sexu?

Když trochu prozkoumáte pochybné weby (zejména ty zabývající se alternativní léčbou) plné broscience a chybných informací, můžete si jako příčinu vašich neúspěchů ve shazování "sebediagnostikovat" vše z výše zmíněných 5 bodů. 

Možná až na ten nedostatek sexu... který byste však měli opravdu řešit, narozdíl od těch ostatních 4! Přestože z trochu jiných důvodů, než kvůli shazování...

Pokud budete řešit hormonální nerovnováhu různými doplňky, kokosovým olejem a ja nevím co vám daný web ještě doporučí, zbytečně si celý proces shazování zkomplikujete... ve většině případů i prodražíte... a nejspíš i prodloužíte nebo úplně zastavíte. Protože na shazování to stejně vliv samo o sobě (bez kalorického deficitu nebo liposukce) mít nebude.Kde je tedy háček?

Já ho ráda nazývám "restrict-binge cyklus".

V našem případě tato slova v češtině znamenají👇

Restrict = omezovat se v jídle
Binge = přežírání se (nebo noblesně "cpu si pupek, dokud nejsem nacpaný/nacpaná k prasknutí")

A pojem "cyklus" je (zejména ženám a sypačům) nejspíš zcela jasný. Znamená to tedy, že se fáze "restrict"a "binge" střídá (i když ne vždy úplně pravidelně)

Většinou to vypadá následovně.

Žena má za 3 týdny rande a narychlo chce shodit 10 kg (neříkejte, že to některá z vás zatím nezkoušela!) "Logicky" je tedy třeba zabrat, jak jen to jde, nasadit 800 - 1 000 kcal a jen sledovat, jak z ní tuk leze rychlostí blesku.

Dejme tomu, že žena tento režim vydrží až do dne D (třeba z toho důvodu, že je to fakt luxusní kus chlapa) 

Na odpověď "Co přijde poté?" by v dnešní době zvládla odpovědět i většina 10 letých dětí.

Ale někteří z vás jsou možná mladší, takže tu odpověď vám prozradím 👉 přežere se jak dobytek (nebo tak se nemluví s dětmi? :D )

A není se čemu divit, když vezmete v úvahu, že více než 50 % žen k uspokojení preferuje čokoládu nad sexem! (aspoň dle výsledků jedné studie, která nedávno obletěla internetové weby 👉 studii jsem však nečetla, mohlo se tedy jednat jen o touhu přitáhnout plno čtenářů na chytlavý titulek, přestože výsledky studie byly odlišné)

Vraťme se však zpátky k ženě, která po 3 týdnech drastické diety zrovna podniká nálet na lednici (koukněte do kuchyně, nejspíš tam fakt je!) 2-3 dny jí jak zvíře a hlavně věci, které si během předchozích 3 týdnů zakazovala. O pár dnů později se postaví na váhu a zhrozí se. 

"Já jsem ale prase, takto to dál nejde!"

Znovu tedy začne se shazováním.

Týden se zvládne výrazně omezovat a pak BUM 👉 koláčky, muffiny, pizza! 

Tentokrát to však zvládne ukočírovat a trvá to jen jeden den. I tak si však svůj nechtěný "prasečák" hodně vyčítá, takže od dalšího dne se rozhodne příjem ještě více snížit, aby to nějak "napravila"

A takto se střídají dny, kdy se ženě daří ve stravování výrazně omezovat, se dny, během kterých do sebe natlačí 5 000+ kcal. 

Je to podobné, jako byste přiváděli vodu k varu. Touha shazování zabalit a místo toho zabořit obličej do sklenky s Nutellou je s každým dnem větší a větší, postupně narůstá, až to nakonec vyvrcholí (ano, zde měl být sexuální podtext) večerem stráveným v obložení zmrzlin, chipsů a dalších dobrůtek.

Není překvapivé, že lidé o takových dnech se svými známými/trenérem či v diskuzích, kde řeší svůj neúspěch ve shazování, nemluví. Nechtějí přiznat, že mají tento "problém" v jídle 👉 ostatním, a někdy ani sami sobě.Často tedy slyšíte/čtete 👇

"Mám 80 kg, už 2 roky jím jen 1 200 kcal, a přesto nehubnu!"

Ne, zlato. 

VĚTŠINU dnů jíš jen 1 200 kcal. 

Zbytek dnů je chaos. Mix slaného se sladkým a takové množství kcal, že to snad ani nejde spočítat. 

TO je důvod, proč neshazuješ. 

Jinak ANO 👉 1 den takový den absolutně MŮŽE "vyrušit" předchozích pár dnů, kdy se ti podařilo setrvat na nízkém příjmu/v kalorickém deficitu. 

Pokud si z přejídání vytvoříš zvyk a takové dny se opakují pravidelně (binge-restrict cyklus), máme vysvětlení, proč neshazuješ. Přestože jsi "pořád v dietě a jíš hrozně málo"

Díky "binge-restrict" cyklu navíc získáte všechna NEGATIVA dodržování nízkého energetického příjmu (pokles energie, síly v posilce, ''nutnost'' dělat kardio, u žen třeba ztrátu menstruace atd.), aniž byste z něj získali POZITIVA, kvůli kterým většina z nás kalorický deficit dodržuje (tedy redukci tělesného tuku)

Prostě hnus, ne?!

Jak z tohoto cyklu ven?

Nejsem odborník na poruchy příjmu potravy (PPP) a ani si na něj nechci hrát ("binge eating" se podle mě řadí mezi PPP) Ale u některých klientek pozoruji následující 👇

1) Nesnažit se shazovat extrémně drastickým způsobem, POKUD to pak vede k přejídání. Ano, pokud chcete postavu hodně vysekat, nepříjemné a pro některé i "drastické" to bude, ale většina binge-restrict ''obětí'' takové extrémní cíle nemá. Chtějí jen shodit pár kg tuku, takže extrémy ani nebývají potřeba.2) Řešte své psychické problémy a nesnažte se negativní emoce potlačovat (většinou k tomu použijete jídlo :D ) Není třeba být pořád happy, je normální mít sem tam den na ho*no

3) Pokud se binge dny opakují často, někdy je vhodné se prostě na shazování na pár týdnů/měsíců vykašlat, jíst více (třeba tolik, kolik zhruba potřebujete k udržení aktuální hmotnosti) a soustředit se na jiné věci než na hubnutí (např. na výkony v posilce) "Psychické vyčerpání" způsobené neustálou snahou se v jídle omezovat by mělo postupně odeznít, takže se pak můžete do shazování opět pustit (snad už s větším úspěchem)

4) V případě, že se cítíte opravdu bezradní a nad jídlem doslova ztrácíte kontrolu (případně to dojde až k bulimii), není vůbec trapné kontaktovat odborníka, který se na PPP zaměřuje. Je možné, že s jeho pomocí najdete nějaký hlubší problém, který za vašemi problémy s jídlem stojí, a podaří se vám jej vyřešit.
2 komentáře:

  1. Máš úžasný blog! Jsem ráda, že jsem jej našla! Jdu se začíst do dalších článků :-)
    Verča (https://fitvero.blogspot.cz/)

    OdpovědětVymazat